Płaca minimalna to najniższe wynagrodzenie, jakie przedsiębiorca może zaoferować pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzinowym. Oferowanie płacy poniżej wynikającego z przepisów minimalnego wynagrodzenia stanowi poważne naruszenie praw pracowniczych i pociąga za sobą konsekwencje. Jeśli kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykaże nieprawidłowości w zakresie wynagradzania pracowników, może się to skończyć dla pracodawcy grzywną wynoszącą nawet 30 000 złotych.
Zasady kształtowania minimalnej krajowej precyzyjnie opisuje ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z treścią tego dokumentu wysokość płacy minimalnej jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego, a czynnikami wpływającymi na jej wysokość są m.in.:
-
wydatki gospodarstw domowych;
-
poziom życia różnych grup społecznych;
-
warunki gospodarcze państwa (sytuacja budżetowa);
-
prognozowany realny przyrost produktu krajowego brutto;
-
wskaźnik cen w roku ubiegłym i jego prognoza na rok następny;
-
wysokość przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym kwartale roku bieżącego i jego prognoza na rok następny;
-
wskaźnik udziału dochodów z pracy najemnej oraz przeciętnej liczby osób na utrzymaniu osoby pracującej najemnie w roku poprzednim.
Jeżeli Rada Dialogu Społecznego, będąca forum składającym się z przedstawicieli pracowników, pracodawców i Rady Ministrów, nie uzgodni w ustawowym terminie minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej na przyszły rok, w drodze rozporządzenia czyni to Rada Ministrów. Ogłoszenie minimalnej płacy następuje wówczas w terminie do 15 września.