Planowanie kuchni i wyposażenia restauracji

Planowanie kuchni i wyposażenia restauracji

Kuchnia to miejsce, gdzie dzieje się magia – zwłaszcza w restauracji. Chociaż Twoi goście mogą jej nigdy nie zobaczyć, jest ona równie ważna, a może nawet ważniejsza niż przestrzeń do spożywania posiłków. Sprawdź, jak skutecznie zaplanować przestrzeń kuchenną, aby zapewnić doskonałe doświadczenia klienta.

Projekt kuchni – zrozumienie wymagań

1. Określenie potrzeb i możliwości kuchni w restauracji

Aby stworzyć idealną kuchnię z odpowiednim układem i niezbędnym wyposażeniem, musisz najpierw określić specyficzne potrzeby dla rodzaju kuchni i koncepcji obsługi, jaką chcesz oferować. Dodatkowo ważne jest, aby wziąć pod uwagę możliwości przestrzeni, którą dysponujesz i jak najlepiej ją wykorzystać. Pomyśl o sprzęcie oraz przepisach dotyczących higieny.

Menu restauracji a wymagania kuchni

1.1 Praca nad menu restauracji

Przed przystąpieniem do planowania kuchni, weź pod uwagę specyficzne wymagania związane z menu i koncepcją obsługi. W tym celu najlepiej skonsultować się z głównym szefem kuchni. Jeśli sam jesteś szefem kuchni, przemyśl proces potrzebny do przygotowania pozycji w menu. Sporządź listę wszystkich potraw oraz kroków potrzebnych do ich przygotowania. Podczas tego procesu pomocne mogą być poniższe pytania. 

  • Ile miejsca do przechowywania potrzebujesz?
  • Jakie są wymogi dotyczące przechowywania (zamrażarka, lodówki o różnych temperaturach, spiżarnia itp.)?
  • Ile palników i piekarników potrzebujesz?
  • Czy potrzebujesz otwartego ognia?
  • Ile miejsca potrzebujesz na przygotowanie jedzenia?
  • Czy potrzebujesz specjalistycznego sprzętu?

Po ustaleniu wszystkich wymagań związanych z przygotowaniem jedzenia, ważne jest również uwzględnienie tych związanych z obsługą. Kluczowe jest dostosowanie kuchni, aby zapewnić płynne funkcjonowanie obsługi dla klientów. Pytania, które mogą Ci w tym pomóc, znajdziesz poniżej.

  • Ilu klientów musimy obsłużyć przy maksymalnej pojemności?
  • Ilu kelnerów planujesz zatrudnić?
  • Czy potrzebujesz strefy do przygotowywania jedzenia na wynos?

Wszystkie te czynniki muszą zostać odpowiednio ocenione przed rozpoczęciem planowania kuchni.

Planowanie przestrzeni restauracji

1.2 Ocena możliwości, jakie daje przestrzeń Twojej restauracji

Drugim krokiem w określeniu możliwości Twojej kuchni jest ocena przestrzeni, którą dysponujesz. Zasadniczo idealny stosunek przestrzeni do obsługi gości do przestrzeni kuchennej to 60 do 40. Mogą być jednak konieczne modyfikacje, jeśli masz bardzo małą lub bardzo dużą restaurację.

Gdy ocenisz rzeczywisty rozmiar kuchni, to czas na ocenę możliwości rozmieszczenia różnych urządzeń. Lokalizacja gniazdek elektrycznych, dopływów wody, otworów wentylacyjnych oraz okien będą decydować o układzie wewnętrznym kuchni.

Zalecamy wizualizację wszystkich tych aspektów na dokładnym planie restauracji. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek i będziesz mógł rozpocząć zakupy wyposażenia oraz konsultacje z fachowcami.

Zasady dotyczące higieny w restauracji

1.3 Zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi zdrowia i higieny

Oprócz potrzeb i możliwości przestrzeni restauracyjnej bardzo ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących zdrowia i higieny. 

  • Aby zapewnić zgodność z tymi przepisami musisz mieć w restauracji odpowiednie miejsca do przechowywania żywności, które zapewnią odpowiednią temperaturę, wilgotność i światło. Jest to ważne, aby bezpiecznie przechowywać produkty spożywcze, minimalizując ryzyko ich zepsucia lub rozwoju bakterii czy grzybów.
  • Kuchnia musi być zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić dokładne czyszczenie i dezynfekcję wszystkich obszarów.
  • Należy zapewnić stały przepływ powietrza i jego cyrkulację.
  • Wszystkie elementy używane do przygotowywania jedzenia muszą być przechowywane i czyszczone w określony sposób.
  • Odpady spożywcze również muszą być utylizowane w odpowiedni sposób.

Rekomendujemy zapoznać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi zdrowia i higieny oraz dostosować przestrzeń kuchenną, aby spełniała te wymogi.

Sekcje kuchni

2. Wydzielenie poszczególnych sekcji w kuchni restauracji

Gdy już określisz potrzeby i możliwości swojej kuchni, czas wydzielić poszczególne sekcje. Zazwyczaj w każdej dobrze zaprojektowanej i sprawnie działającej kuchni można wyróżnić siedem podstawowych elementów. Przeprowadzimy Cię przez kolejne etapy, począwszy od dostarczenia składników, aż po (miejmy nadzieję) powrót pustych talerzy do kuchni po tym, jak Twoje posiłki zadowoliły podniebienia klientów.

Sekcje kuchni

2.1 Dostawa

Najpierw musisz mieć przestrzeń do odbierania składników od dostawców. Upewnij się, że masz miejsce na zewnątrz restauracji, gdzie mogą parkować samochody dostawcze i ciężarówki. Idealnie byłoby, gdyby było bezpośrednio połączone z kuchnią drzwiami. Dzięki temu klienci nie będą obserwować dostawy. Nawet jeśli obszar załadunkowy nie jest bezpośrednio połączony z kuchnią, ważne jest, aby był blisko, tak aby czas potrzebny na właściwe przenoszenie świeżo dostarczonych produktów był jak najkrótszy. Zwłaszcza w gorące, letnie dni należy ograniczyć ryzyko psucia się składników.

 

2.2 Przechowywanie

Następnie wszystkie dostarczone produkty muszą być odpowiednio zabezpieczone i przechowywane w wyznaczonych miejscach. Oprócz miejsca do trzymania produktów spożywczych potrzebujesz także przestrzeni na narzędzia kuchenne, zastawę stołową i środki czystości. Upewnij się, że masz wyznaczone szafki. Bardzo ważne jest, aby dokładnie znać system przechowywania, dzięki czemu Ty i Twoi pracownicy będziecie świadomi, gdzie są poszczególne przedmioty.

 

2.3 Przygotowanie jedzenia

Trzeci krok, który należy uwzględnić przy projektowaniu sprawnie działającej kuchni, to ciąg do przygotowywania jedzenia, czyli miejsca na krojenie i siekanie różnych składników. Ważne jest, aby odpowiednio oddzielić obszary dla różnych rodzajów żywności. Przykładowo, nigdy nie obrabiaj mięsa i warzyw na tej samej desce do krojenia ani blacie oraz nie szykuj produktów bezmlecznych lub bez orzechów w miejscu, gdzie mogą mieć kontakt z wymienionymi alergenami. Jest to szczególnie ważne, jeśli serwujesz posiłki wegańskie lub wegetariańskie, oferujesz kuchnię halal lub koszerną, albo masz w menu produkty wolne od alergenów.

Upewnij się także, że obszary przygotowywania jedzenia są blisko miejsc przechowywania łatwo psujących się produktów. Dzięki temu zachowasz świeżość chłodzonych lub mrożonych produktów. Co więcej, nigdy nie myj warzyw, mięsa, owoców ani innych składników w tym samym zlewie co brudne naczynia, aby zapobiec powstaniu niehigienicznych warunków.

 

2.4 Gotowanie

Kolejnym krokiem jest to, co większość osób uważa za najważniejszy element tego biznesu – gotowanie jedzenia. Obszar gotowania to miejsce, w którym dzieje się cała akcja, czyli gotowanie, smażenie, pieczenie, ale też smażenie na głębokim oleju. Aby proces przebiegał płynnie, ważne jest posiadanie sprzętu, który sprosta wysokim wymaganiom kucharzy, ale też najlepszych produktów. Możliwość gotowania dużych porcji jednocześnie wpływa korzystnie na efektywność i ogólne zadowolenie klientów.

W MAKRO zachęcamy do wdrożenia cyfrowego systemu zamówień w kuchni. Dzięki temu każde zamówienie, które zostanie złożone w sali restauracyjnej i następnie wprowadzone do komputera lub tabletu przez personel, automatycznie pojawi się w kuchni. Każdy pracownik będzie mógł natychmiast rozpocząć przygotowanie dań. To eliminuje stres i zapewnia, że proces jest dobrze zorganizowany.

 

2.5 Serwis

Zanim jedzenie zostanie podane klientom, musi zostać ułożone na talerzu, zorganizowane według stolików i utrzymane w odpowiedniej temperaturze, aż zostanie odebrane. Dlatego Twoja kuchnia potrzebuje wyznaczonego obszaru również do tego celu, najlepiej wyposażonego w lampy grzewcze i zlokalizowanego blisko sali restauracyjnej.

 

2.6 Zwrot naczyń i mycie

Na koniec musisz uwzględnić, co się dzieje, gdy talerze wracają do kuchni. Do tego potrzebujesz obszaru do odkładania brudnych naczyń oraz usuwania resztek jedzenia. Aby umyć brudne naczynia i utrzymać kuchnię w czystości, ważne jest, aby Twoja była wyposażona w wysokiej jakości zmywarki, duże zlewy i duże suszarki do naczyń.
wszystko, czego potrzebujesz do swojej kuchni
Przygotuj swoją restaurację do działania! Przejrzyj naszą bogatą ofertę urządzeń i wyposażenia kuchennego. 
Sprawdź zaopatrzenie i wyposażenie
Wybór układu kuchni

3. Znalezienie idealnego układu dla Twojej kuchni

Teraz gdy znasz wymagania, którym powinna odpowiadać Twoja kuchnia, nadszedł czas na zastanowienie się nad jej układem. Jak pomieścić wszystkie elementy w i jak je optymalnie ułożyć? Oto kilka najczęściej spotykanych układów kuchni.

Wybór układu kuchni

3.1 Układ tzw. linii montażowej

Ten układ podąża za wcześniej omówionymi krokami płynnie działającej kuchni. Wszystkie sekcje są rozmieszczone w sposób umożliwiający dosłowne przejście przez kolejne etapy przygotowania potraw. Taki układ doskonale zapewnia płynny przepływ składników i pozwala wszystkim kucharzom pozostać na swoich przypisanych stanowiskach.

 

3.2 Układ z wyspą

W tym układzie centralnym punktem jest sekcja do gotowania, która przypomina wyspę. Wszystkie pozostałe sekcje są rozmieszczone wzdłuż ścian. Zaletą układu jest to, że szef kuchni może łatwo nadzorować wszystkie procesy i szybko komunikować się z całym personelem.

 

3.3 Układ strefowy

Układ strefowy, jak sama nazwa wskazuje, dzieli kuchnię na poszczególne strefy dedykowane do każdego etapu pracy lub do przygotowywania różnych rodzajów posiłków. Dzięki temu personel może podzielić się zgodnie ze swoją specjalizacją. Dodatkowo wiele dań może być przygotowywanych jednocześnie.

 

3.4 Układ typu galley (kuchnia korytarzowa)

Układ kuchni typu galley oznacza, że wszystkie stanowiska i sprzęt kuchenny są rozmieszczone wzdłuż obwodu kuchni. Zaletą jest to, że w środku kuchni pozostaje przestrzeń do swobodnego poruszania się.

 

3.5 Układ otwarty

Układ otwarty nie opisuje wyłącznie kuchni, lecz odnosi się do całej restauracji oraz relacji między salą restauracyjną a kuchnią. W układzie otwartym kuchnia i sala jadalna nie są oddzielone ścianą. Czasami jednak znajduje się tam przegroda ze szkła. Niemniej jednak goście mogą zaglądać do kuchni. Układ otwarty jest atrakcyjny, ponieważ pozwala na transparentność w zakresie przygotowywania jedzenia oraz czystości.

Podsumowując, wybierz układ, który pozwoli Ci osiągnąć cele dotyczące efektywności w Twojej restauracji. Staraj się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń kuchenną.
Zakup sprzętu i wyposażenia kuchni

4. Podsumowanie – Wyposażenie Twojej kuchni

Jak wyposażyć kuchnię w restauracji?

Po wyborze układu kuchni ostatnim krokiem w procesie planowania jest zakup wyposażenia.

Spróbuj wykorzystać to, co już znajduje się w przestrzeni (jeśli wcześniej Twoja restauracja również była wykorzystywana jako restauracja) i/lub sporządź szczegółową listę całego potrzebnego wyposażenia. Dokładnie przeanalizuj ofertę producentów, biorąc pod uwagę jakość ich produktów. W MAKRO rekomendujemy zakupy hurtowe, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Kiedy już ustalisz, co jest potrzebne do Twojej restauracji, jakie są możliwości lokalu oraz jakie wartości chcesz wprowadzić, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować idealną kuchnię.

Najczęściej zadawane pytania

5. FAQ – Planowanie kuchni w restauracji i zakup sprzętu

Twoje możliwości  
Zawsze poinformowany
Rejestracja do newslettera
Bądź na bieżąco ze świeżym newsletterem MAKRO! Otrzymuj najnowsze oferty, promocje i najlepsze porady dla swojego biznesu.
Zapisz się!
Oferty i promocje
Zobacz nasze najnowsze oferty
Odkryj najlepsze produkty i ceny dla swojego biznesu. Sprawdź nasze najnowsze oferty i promocje.
Odkryj nasze oferty