Jak znaleźć najlepszą lokalizację dla restauracji?

Jak znaleźć najlepszą lokalizację dla restauracji

Znalezienie idealnej lokalizacji dla nowej restauracji jest trudnym zadaniem. Miejsce, wielkość lokalu, kuchnia i koszty to czynniki, które należy wziąć pod uwagę, zanim umowa zostanie podpisana, a klucze przekazane. Dodatkowo aspekty prawne mogą skomplikować poszukiwania. W MAKRO chcemy pomóc Ci znaleźć idealne miejsce. Podpowiadamy też, jak upewnić się, że wszystkie kwestie prawne są bez zarzutu.

Wybór idealnej lokalizacji

1. Jak wybrać lokalizację dla restauracji?

Najpierw musisz wybrać obszar, w którym chcesz otworzyć swoją restaurację. Najprawdopodobniej będzie to lokalizacja, w której obecnie mieszkasz. Po zawężeniu poszukiwań do konkretnego miasta rozpoczyna się właściwy proces wyboru miejsca.

Większość miast ma bardzo zróżnicowane obszary. Zazwyczaj są to obszary mieszkalne, komercyjne, przemysłowe oraz wiejskie. Często są rozproszone i przenikają się, co utrudnia wyraźne rozgraniczenie pomiędzy różnymi typami terenów. Jednak w zależności od rodzaju restauracji, którą chcesz otworzyć, musisz przemyśleć możliwość sukcesu swojego lokalu w różnych częściach miasta.

Nie każdy rodzaj restauracji pasuje do każdej okolicy. W dalszej części wyjaśnimy, jakie typy restauracji najlepiej pasują do określonych obszarów i jakie doświadczenia gastronomiczne będą odpowiednie dla danego miejsca.

Typy miejsc do otwarcia restauracji

2. Poszukiwanie miejsca dla Twojej restauracji

Otwarcie restauracji w obszarze mieszkalnym

2.1 Obszary mieszkalne

W obszarze mieszkalnym, który zazwyczaj znajduje się wokół centrum miasta, musisz wziąć pod uwagę typ mieszkańców, którzy tam żyją. Czy jest to nowo rozwinięta okolica, w której mieszka młodsza grupa, w tym młode pary i młode rodziny? Czy jest to obszar, w którym wiele osób mieszka od lat, np. seniorzy, którzy nie mają już dzieci w domu? A może jest to okolica, w której mieszka wielu studentów?

Większość obszarów mieszkalnych zamieszkuje określona grupa demograficzna. Zbadaj mieszkańców, zanim zdecydujesz się otworzyć restaurację. Jeśli większość to młodsze pokolenie, restauracje oferujące nowoczesną kuchnię i niezobowiązujący styl będą bardziej odpowiednie niż tradycyjne lokale z miejscową kuchnią. Studenci, młode pary i rodziny mogą być bardziej zainteresowane kuchnią zagraniczną, wegańską lub wegetariańską, a także restauracjami o zrównoważonym i etycznym profilu. W obszarze zamieszkałym przez studentów restauracja oferująca niedrogie jedzenie w nowoczesnym i zabawnym otoczeniu może odnieść większy sukces niż restauracja typu fine dining, z droższymi potrawami w menu. Starsze pokolenie z kolei będzie bardziej zainteresowane tradycyjną restauracją, w której poczuje się jak w domu, delektując się znanymi potrawami.

Jednak te specyficzne zainteresowania poszczególnych grup demograficznych nie zawsze są takie, jak się spodziewasz. Jeśli planujesz otworzyć lokal w obszarze mieszkalnym, postaraj się poznać jego mieszkańców. Rozmawiaj z ludźmi, dowiedz się, co lubią, i czego jeszcze brakuje w danym miejscu.

Otwarcie restauracji na terenie komercyjnym

2.2 Obszary komercyjne

W obszarze komercyjnym, który zazwyczaj znajduje się w centrum miasta, musisz wziąć pod uwagę ciągły rozwój nowych restauracji oraz dużą konkurencję.
Zalecamy przespacerowanie się po interesującej Cię okolicy lub skorzystanie z Google Maps, aby dowiedzieć się:

  • ile restauracji już tam funkcjonuje,
  • jaką kuchnię oferują te restauracje,
  • ile wolnych miejsc na restauracje nadal jest dostępnych na rynku.

To ważne, aby ocenić, czy i ile więcej konkurentów może pokusić się o otworzenie w tym miejscu swojego biznesu. Nawet jeśli w centrum miasta jest już oferowana kuchnia, którą chcesz serwować (co jest bardzo prawdopodobne w większych miastach!), nie musi Cię to powstrzymać. Upewnij się, że Twoja restauracja oferuje klientom interesujące, inne i ekscytujące doświadczenia kulinarne. Być może wprowadzisz nową koncepcję jedzenia w centrum miasta lub postawisz w lokalu na rozrywkę. Możliwości są (prawie) nieograniczone.

Ponieważ w centrum miasta w obszarach komercyjnych znajduje się prawdopodobnie wiele sklepów i biur, otwarcie restauracji ma sens tylko wtedy, gdy możesz zaoferować menu lunchowe. W porze obiadowej wielu pracowników biurowych i pracowników handlowych wychodzi na przerwę i chętnie korzysta z miejsc oferujących dobre oferty lunchowe, a to może być bardzo dochodowe. Opcje na wynos również przyciągną wiele zabieganych osób, które nie mają czasu na długą przerwę obiadową.

Otwarcie restauracji w obszarze przemysłowym

2.3 Obszar przemysłowy

W obszarze przemysłowym zwykle znajdziesz fabryki, salony samochodowe, a także duże biura, jeśli w tym rejonie działają również firmy. W takim miejscu sensowne jest skupienie się na ofertach lunchowych, ponieważ wieczorami większości pracowników już tam nie będzie.

Tradycyjna lub prosta kuchnia przyciągnie również więcej osób niż wyrafinowana kolacja z kuchnią fusion. Większość osób pracujących w obszarze przemysłowym wybierze szybki i prosty obiad podczas przerwy.

Otwarcie restauracji na obszarze wiejskim

2.4 Obszary wiejskie

Obszary wiejskie znajdują się na obrzeżach miasta. Czasami w krajobrazie naturalnym rozproszone są domy mieszkalne. Potencjalnymi klientami w takim miejscu są osoby na wakacjach, spędzające dzień na łonie natury oraz przejeżdżające tamtędy podczas dłuższych podróży. Z tego powodu restauracja oferująca kuchnię, którą ludzie lubią o różnych porach dnia – na lunch, popołudniową kawę czy kolację – będzie idealnym rozwiązaniem. Większość klientów doceni możliwość posiedzenia na patio lub w ogrodzie.

Przed podjęciem decyzji o otwarciu restauracji na obszarze wiejskim, warto samemu zwiedzić tę okolicę i dowiedzieć się, jakie osoby wykonują jakie aktywności, gdy przejeżdżają przez ten teren. W obszarze wiejskim dobrym rozwiązaniem jest restauracja przyjazna rodzinom, oferująca prostą, ale smaczną kuchnię, którą każdy lubi. Restauracja specjalizująca się w niezwykłej kuchni będzie wydawać się nie na miejscu w takim otoczeniu. Jednak należy zwrócić uwagę na inne lokale w pobliżu, aby nie otworzyć swojej zbyt już istniejącej, która oferuje podobną kuchnię.

Planowanie przestrzeni restauracji

3. Znajdź odpowiednie miejsce dla swojej restauracji

Jeśli już podjąłeś decyzję, gdzie chcesz otworzyć swoją nową restaurację, nadszedł moment, aby znaleźć odpowiednią przestrzeń do wynajęcia. Możesz przeszukać Internet, sprawdzając dostępne lokale gastronomiczne do wynajęcia. Ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to lokalizacja, wielkość, cena, możliwość przebudowy, kuchnia, przestrzeń na zewnątrz, opcje parkingowe oraz wygląd lokalu z zewnątrz.

 

3.1 Wstępne rozważania

Zanim umówisz spotkanie z agentem nieruchomości lub właścicielem, zaplanuj swoją wymarzoną restaurację.

  • Jak dużej przestrzeni potrzebujesz?
  • Czy chcesz mieć strefę zewnętrzną dla gości?
  • Jaki jest Twój budżet?
  • Jak duża powinna być kuchnia?
  • Czy potrzebujesz miejsc parkingowych wyłącznie dla swojej restauracji, czy w pobliżu znajduje się parking publiczny?

Odpowiedz na te pytania i dopiero wtedy zarezerwuj spotkania. Zabierz ze sobą zaufaną osobę lub partnera biznesowego, aby uzyskać drugą opinię.

 

3.2 Pytania, które warto zadać podczas poszukiwań

Przygotuj się i przemyśl pytania, które warto zadać agentowi lub właścicielowi nieruchomości. Czy możesz przebudować przestrzeń? Czy możesz umieścić szyldy na zewnątrz budynku? Czy musisz przestrzegać przepisów dotyczących hałasu, ponieważ w budynku mieszkają inni lokatorzy?

Miej na uwadze, że lokale gastronomiczne cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem. Może się okazać, że będziesz musiał licytować się o przestrzeń, co czasami wiąże się z dostosowaniem budżetu.

 

3.3 Bądź krok do przodu i myśl perspektywicznie

Rozważ także możliwość rozszerzenia przestrzeni, jeśli interes będzie się dobrze rozwijał. Jeśli dążysz do rozwoju swojej restauracji, upewnij się, że wynajmowana przestrzeń ma możliwość rozbudowy lub powiększenia w inny sposób, np. poprzez wynajęcie dodatkowego lokalu w budynku. W przeciwnym razie możesz żałować, że nie wziąłeś pod uwagę tej opcji. Jeśli Twoja restauracja odniesie sukces, ale nie będzie w niej odpowiednio dużo, możesz być zmuszony ponownie rozpocząć poszukiwania nowej przestrzeni w (bliskiej) przyszłości.

Jeśli planujesz stworzyć restaurację o bardziej „sezonowym” charakterze, np. ogródek piwny, upewnij się, że wybrane miejsce ma możliwość funkcjonowania przez cały rok i we wszystkich warunkach pogodowych. Ważne jest, aby prowadzić restaurację jak najdłużej, bez okresów przestoju, gdy nie przynosi ona zysków. Pamiętaj, że czynsz będziesz płacić co miesiąc, niezależnie od dochodów.

 

3.4 Sprawdzanie pozwoleń i przepisów

Z prawnego punktu widzenia musisz wiedzieć, czy wybrana przestrzeń do wynajęcia była wcześniej wykorzystywana jako restauracja. Jeśli w przeszłości była użytkowana jako biuro lub przestrzeń mieszkalna, będziesz musiał złożyć wniosek o pozwolenie na zmianę przeznaczenia budynku w odpowiednim urzędzie budowlanym. Upewnij się, że uzyskasz pozwolenie, jeśli jest wymagane, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę. Musisz wiedzieć, że w wybranym lokalu będziesz mógł prowadzić swój wymarzony biznes.
Kolejnym ważnym aspektem, który należy rozważyć przed podpisaniem umowy, jest zgodność lokalu, a szczególnie kuchni, z przepisami sanitarno-epidemiologicznymi. Gdy znajdziesz idealne miejsce na restaurację swoich marzeń, nadszedł czas, aby to sformalizować.

Umowa najmu

4. Podpisanie umowy najmu restauracji

Podpisanie umowy najmu

4.1 Podstawowe elementy umowy najmu

Umowa najmu lokalu na restaurację zawierana jest między Tobą a właścicielem lokalu. Podstawowe elementy, które się w niej znajdują to:

  • przedstawienie obu stron wraz ze spisaniem danych z dokumentów potwierdzających tożsamość,
  • dokładny opis przestrzeni, wraz z jej rozmiarem i lokalizacją,
  • cel wynajmu,
  • cenę,
  • czas trwania najmu, 
  • okres wypowiedzenia,
  • koszty mediów,
  • zaliczkę/depozyt.

 

4.2 Ważne klauzule w umowie najmu

Umowa zawsze musi być sporządzona na piśmie. Warto omówić z właścicielem możliwość ochrony przed konkurencją, jeśli ten posiada więcej podobnych lokali w wybranej przez Ciebie okolicy, które mógłby wynająć na podobną działalność. Ponadto ustal z właścicielem czas najmu. Zapytaj, czy ten jest nieograniczony, a jeśli nie, jakie są możliwości przedłużenia umowy po jej zakończeniu i czy warunki najmu się zmienią. Niestety, wciąż żyjemy w niepewnych czasach, a nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości. Omów także możliwość wcześniejszego zakończenia umowy i ewentualnie krótszy okres wypowiedzenia.

Po omówieniu szczegółów umowy z właścicielem nieruchomości, przejrzeniu jej treści z prawnikiem i podpisaniu umowy, możesz w końcu zacząć wizualizować swoją wymarzoną przestrzeń i przystąpić do realizacji pięknej nowej restauracji. Najważniejsze, aby być świadomym otoczenia przyszłej restauracji – wyeliminuj możliwość konkurencji i upewnij się, że Twój koncept pasuje do zainteresowań mieszkańców okolicy.

Podsumowanie

5. Podsumowanie – Jak znaleźć najlepszą lokalizację dla restauracji?

Poświęć wystarczająco dużo czasu na analizę lokalizacji, aby mieć pewność, że znalazłeś odpowiednie miejsce. Ważne jest, aby lokalizacja pasowała do Twojego konceptu. Dodatkowo powinieneś jasno określić, czy w danym miejscu istnieje zapotrzebowanie na Twoje usługi oraz czy można dobrze ocenić siłę nabywczą potencjalnych klientów. Lokalizacja często decyduje o sukcesie restauracji.
Najczęściej zadawane pytania

6. FAQ – Znalezienie najlepszej lokalizacji dla restauracji

Twoje możliwości  
Zawsze poinformowany
Rejestracja do newslettera
Bądź na bieżąco ze świeżym newsletterem MAKRO! Otrzymuj najnowsze oferty, promocje i najlepsze porady dla swojego biznesu.
Zapisz się!
Oferty i promocje
Zobacz nasze najnowsze oferty
Odkryj najlepsze produkty i ceny dla swojego biznesu. Sprawdź nasze najnowsze oferty i promocje. 
Odkryj nasze oferty