Jak stworzyć menu restauracji?  

Jak stworzyć menu restauracji?

Każda odnosząca sukcesy restauracja ma unikalne menu, które przyciąga wielu klientów. Choć wygląd menu jest istotny, jeszcze ważniejsze jest, aby jego zawartość była interesująca i przyciągała uwagę. W MAKRO chcemy przeprowadzić Cię przez poszczególne kroki tworzenia idealnego menu. Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Pozycje w menu

1. Ustal poszczególne pozycje menu

Jak stworzyć menu?

Najpierw musisz ustalić listę dań i napojów, które chcesz oferować w swojej restauracji. Kluczowe jest, aby w ten proces zaangażować szefa kuchni, ponieważ to on będzie odpowiedzialny za przygotowanie potraw. Podczas planowania pozycji najłatwiej jest podzielić je według czterech głównych kategorii, które można znaleźć w większości menu:

  • przystawki,
  • dania główne,
  • desery,
  • napoje.

W zależności od rodzaju kuchni, którą zamierzasz serwować, może być konieczne dostosowanie tych pozycji. Ważne jest, aby znaleźć równowagę między dobrze znanymi, a może nawet tradycyjnymi daniami, oraz tymi niezwykłymi i wyjątkowymi. Należy również wziąć pod uwagę ograniczenia dietetyczne i nawyki żywieniowe, np. nietolerancja laktozy, nietolerancja glutenu, dieta wegańska i wegetariańska. W dzisiejszych czasach restauracje, które nie oferują przynajmniej jednej opcji roślinnej, tracą na popularności i są postrzegane jako nieaktualne wobec nowoczesnych trendów żywieniowych. Zalecamy także uwzględnienie dań przyjaznych dla dzieci.

Jeśli chodzi o liczbę pozycji w menu, w MAKRO wyznajemy zasadę, że mniej znaczy więcej. Zbyt wiele opcji może przytłoczyć klientów, czego należy unikać. Utrzymanie menu w bardziej kompaktowej formie zwiększa również rentowność restauracji.

Ogólnie rzecz biorąc, pozycje w menu są bardzo indywidualne i zależą od rodzaju kuchni oraz tego, co chcesz zaoferować swoim gościom.


Organizacja menu

2. Ułożenie pozycji menu w określonym porządku

Porządek pozycji w menu

Gdy już przypiszesz potrawy do każdej z kategorii, musisz je odpowiednio uszeregować w ramach każdej z nich. Warto rozważyć umieszczenie dań o wysokiej marży na początku listy, aby przyciągnąć uwagę klientów właśnie do tych pozycji. Również bardzo popularne dania powinny znaleźć się wysoko, aby były łatwo widoczne dla gości.

Taki układ menu pomoże optymalizować sprzedaż i zyski restauracji, a jednocześnie ułatwi klientom nawigację i wybór spośród oferowanych potraw.

Jak opisać pozycje w menu?

3. Tworzenie opisów do menu

Opisywanie poszczególnych pozycji w menu w sposób, który wzbudza zainteresowanie klientów i sprawia, że ich apetyt rośnie, jest niezwykle ważne. Opis powinien oddać historię stojącą za każdym daniem.

Skonsultuj się z szefem kuchni, aby poznać jego inspirację do stworzenia dania, dowiedzieć się, skąd pochodzą składniki oraz jakie emocje potrawa ma wywoływać u klientów. Ważne jest jednak, aby opis nie był zbyt długi. Powinien zawierać najistotniejsze informacje i być przedstawiony w przystępny, łatwy do przeczytania sposób. Zachęcamy do stosowania apetycznych, opisowych przymiotników, aby opisy brzmiały wręcz kusząco.

Przykładowe przymiotniki, które mogą przyciągnąć uwagę, to „soczysty”, „aromatyczny”, „delikatnie doprawiony” czy „kremowy”. Dobrze dobrane opisy podkreślą wyjątkowość każdej pozycji i przyciągną uwagę gości, zachęcając ich do spróbowania.

Ustalanie cen w menu

4. Wycena Twoich dań

Ceny dań restauracyjnych

Nie możesz pozostawić swoich klientów w niewiedzy co do cen pozycji w menu. Ustalenie cen potraw, tak aby klienci nie przepłacali, a jednocześnie restauracja osiągała zysk, jest wyzwaniem. Konieczna jest dokładna analiza kosztów przygotowania poszczególnych dań oraz prognozowana sprzedaż. Proces ten nie powinien opierać się na przypuszczeniach czy szacunkach, ale na konkretnych liczbach.

Podczas wpisywania cen do menu warto unikać umieszczania ich w kolumnie obok każdego dania, ponieważ w ten sposób łatwiej porównać ceny. To z kolei może prowadzić do tego, że klienci będą częściej wybierać najtańsze pozycje. Zamiast tego, rozważ umieszczenie cen bezpośrednio za opisem dania lub w bardziej dyskretnym formacie. Pomaga to skupić uwagę klientów na samej potrawie, a nie tylko na jej cenie.

Taki sposób prezentowania cen może zwiększyć sprzedaż dań o wyższej marży

Zwiększ marżę
Oblicz optymalną cenę dla każdego ze swoich dań i przechowuj przepisy w jednym miejscu!
Odkryj rozwiązania DISH
Praca nad projektem menu

5. Projektowanie menu

Gdy już uporządkujesz pozycje, kolejność, opisy oraz ceny, nadszedł czas, aby zaprojektować menu Twojej restauracji.

Kolorystyka menu

5.1 Wybierz kolorystykę

Użycie schematu kolorystycznego w Twoim menu jest ważnym aspektem, który pomaga stworzyć dopracowane i estetyczne menu. Jeśli Twoja restauracja ma już ustalony schemat kolorystyczny, warto wykorzystać te barwy w projekcie, aby zachować spójność wizualną.

Jeśli jeszcze nie wybrałeś kolorów, zastanów się, jak różne barwy wpływają na klientów. W zależności od tego, czy Twoja restauracja oferuje spokojną atmosferę, czy może bardziej dynamiczne doświadczenie, różne kolory będą to podkreślać. Przykładowo, ciepłe kolory mogą stymulować apetyt, a stonowane barwy będą wspierać relaks i spokojną atmosferę.

Jeżeli jednak chcesz zaoszczędzić na kosztach druku, rozważ czarno-biały schemat, co jest tańszą, ale zarazem bardzo klasyczną opcją.

Projekt menu

5.2 Wybór projektu menu

Po wybraniu preferowanych kolorów musisz przemyśleć wygląd swojego menu, w tym układ i czcionkę. Jeśli w innych elementach wystroju restauracji używasz już konkretnej czcionki, warto wykorzystać ją także teraz, aby uzyskać spójny i harmonijny wygląd. Najważniejsze jednak, aby menu, a zwłaszcza czcionka, były czytelne.

Skup się na najbardziej dochodowych daniach, umieszczając je w centralnej części oraz w górnym prawym i lewym rogu menu, ponieważ to te obszary przyciągają wzrok jako pierwsze. Jeśli budżet na to pozwala, warto rozważyć zatrudnienie profesjonalnego projektanta, który pomoże stworzyć estetyczne i funkcjonalne menu.

Kwestia dodawania zdjęć potraw jest indywidualną decyzją. Z jednej strony, mogą one wizualizować dania i przyciągać uwagę klientów, z drugiej odwracają uwagę i sprawiają, że menu będzie wyglądać na przeładowane. Warto rozważyć, która opcja lepiej pasuje do stylu Twojej restauracji i preferencji klientów.


Czas na druk!

6. Drukowanie menu

Drukowanie menu restauracji

Po dokonaniu składu menu nadszedł czas na jego wydruk. Zazwyczaj menu drukowane jest na papierze wysokiej jakości, który można dopasować do koncepcji restauracji, np. laminując go lub oprawiając.

Podsumowując, traktuj tworzenie menu poważnie, ponieważ jest ono wizytówką Twojej restauracji i kluczowym elementem całego doświadczenia, które oferujesz swoim gościom. Menu to pierwszy krok do tego, aby zachęcić klientów do odkrywania oferty kulinarnej.

Najczęściej zadawane pytania

7. FAQ – Jak stworzyć menu restauracji?

Twoje możliwości 
Zawsze poinformowany
Rejestracja do newslettera
Bądź na bieżąco ze świeżym newsletterem MAKRO! Otrzymuj najnowsze oferty, promocje i najlepsze porady dla swojego biznesu.
Zarejestruj się
Oferty i promocje
Zobacz nasze najnowsze oferty
Odkryj najlepsze produkty i ceny dla swojego biznesu. Sprawdź nasze najnowsze oferty i promocje.
Odkryj nasze oferty