Jak otworzyć pub lub bar

Wielu kreatywnych przedsiębiorców, którzy uwielbiają rozmawiać z ludźmi i nawiązywać z nimi relacje, marzy o posiadaniu własnego pubu lub baru. Jaki typ baru jednak wybrać? Skala waha się od klubu tanecznego po elegancki lounge, a nawet swobodny bar dla wszystkich fanów sportu. Niezależnie od tego, jaka jest Twoja koncepcja, my w MAKRO chcemy Ci pomóc stać się szczęśliwym i odnoszącym sukcesy właścicielem wspaniałego lokalu.

Jak otworzyć pub lub bar
Licencje, finansowanie, biznesplan i poszukiwanie lokalizacji

1. Pierwszy krok do otwarcia baru

Finansowanie baru

1.1 Uzyskanie licencji i pozwoleń

Zanim otworzysz bar, musisz zająć się formalnościami. Szczególnie jeśli planujesz otworzyć pub, w którym sprzedawany będzie alkohol. Każdą dokumentację należy wypełnić prawidłowo i starannie. Zbadaj o wszystkie licencje i pozwolenia:

  • licencję na sprzedaż napojów alkoholowych,
  • dokumentację HACCP i GHP,
  • licencję na muzykę (opłata ZAIKS),
  • pozytywną decyzję Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jeśli już wybrałeś lokalizację i planujesz remont, pomyśl także o pozwoleniach budowlanych. Powinieneś uwzględnić wszystkie wymagane dokumenty w kosztach uruchomienia działalności.

Biznesplan dla baru

1.2 Zabezpiecz finanse

Biorąc pod uwagę początkowe koszty uruchomienia oraz bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności, potrzebujesz odpowiednich finansów. Jeśli nie masz wystarczająco dużo własnych funduszy, warto rozważyć zaciągnięcie pożyczki. Dobrą opcją jest także poszukanie inwestorów. Jeszcze inną opcją finansowania jest crowdfunding.

Pamiętaj, że wszystkie opcje, które wymają pożyczenia pieniędzy, wymagają solidnego biznesplanu. Ten powinien być na tyle dopracowany, aby zaintrygować inwestorów pomysłem i sprawić, że będą chcieli wyłożyć środki na Twój biznes. Dlatego postaw na innowację i oryginalne pomysły. Tylko to zaprowadzi Cię do następnego kroku.

Biznesplan dla baru

1.3 Stwórz biznesplan

Biznesplan to bardzo ważny dokument, który jest Twoją spisaną drogą do sukcesu. Zawiera wszystkie istotne informacje o koncepcji biznesowej, pomyśle, lokalizacji, zespole, zarządzaniu, produktach i usługach, strategiach marketingowych, finansach i wielu innych aspektach.

Biznesplan to Twój przewodnik na każdym etapie otwierania działalności. Zawsze możesz do niego wrócić, aby sprawdzić kolejne kroki oraz zoptymalizować je, ponieważ mogą pojawić się zmiany na drodze do osiągnięcia zdefiniowanych kamieni milowych.

Dobrze przemyślany biznesplan może przyciągnąć inwestorów oraz osoby zainteresowane crowdfundingiem. Wyjaśni Twoją koncepcję potencjalnym partnerom biznesowym, a to zwiększa szanse na sukces. Częścią Twojego biznesplanu będzie także zbadanie miejsc, w których chcesz otworzyć swój bar.


Biznesplan dla baru

1.4 Znajdź najlepszą lokalizację dla swojego baru

Sukces baru jest w dużym stopniu uzależniony od lokalizacji. Wybierając odpowiednie miejsce na pub, musisz zadać sobie kilka pytań.

  • Jak duży ruch chcę osiągnąć?
  • Kim jest moja grupa docelowa? Jak wyglądają moi klienci?
  • Jaki jest średni czas, który klienci spędzą w moim barze?

Po uzyskaniu odpowiedzi powinieneś skupić się na kolejnych punktach:

Styl. Czy zamierzasz prowadzić lokalny pub, czy może bardziej casualowy lokal? Formalny i elegancki, czy nieformalny, skierowany do młodszej publiczności?
Demografia. Nawet najmniejsze miasto ma różne obszary demograficzne. W zależności od grupy docelowej będziesz musiał poszukać lokalizacji w określonym rejonie. Przykładowo, jeśli celujesz w studentów, powinieneś otworzyć lokal w pobliżu uniwersytetu. Jeśli zamierzasz prowadzić bardziej formalny bar, rozważ lokalizację w zamożniejszych częściach miasta.
Dostępność i parking. Idealna sytuacja to taka, w której pub znajduje się blisko komunikacji publicznej, a w pobliżu są dostępne parkingi. Szczególnie parkowanie nie powinno stanowić problemu. Najlepiej, aby lokalizacja baru znajdowała się na dużej i zatłoczonej ulicy, gdzie ruch nasila się nocą, ponieważ puby i bary są częścią miejskiego życia nocnego.
Ograniczenia strefowe. Bądź ostrożny przy wyborze lokalizacji. Nie podejmuj dalszych kroków, zanim nie sprawdzisz ograniczeń strefowych. Pamiętaj, że są obszary w mieście, w których nie możesz otworzyć baru. Sprawdź to!
Koszty wynajmu i mediów. Każda lokalizacja wiąże się z kosztami wynajmu i mediów. Ich oszacowanie powinno być uwzględnione w biznesplanie. Musisz zadać sobie pytanie, czy będziesz w stanie pokryć te koszty ze sprzedaży i czy możesz utrzymać bar na tyle długo, aby koszty wynajmu i mediów zaczęły się zwracać.

Dobrym pomysłem jest współpraca z agentem nieruchomości, który pomoże Ci znaleźć najlepszą lokalizację w przystępnych cenach.

Temat przewodni i dostawcy

2. Zoptymalizuj koncept na swój bar

Wybierz temat przewodni swojego baru

Po starannym zaplanowaniu i rozważeniu wszystkich aspektów prowadzenia działalności będziesz musiał ponownie przeanalizować swój plan punkt po punkcie i przejść do etapu realizacji. Do tej pory powinieneś już zarejestrować swoją firmę i załatwić wszystkie formalności prawne. Ponieważ bary niosą ze sobą wyższe ryzyko niż inne rodzaje działalności (wpływa na to sprzedaż alkoholu), upewnij się, że wszystkie dokumenty są wypełnione poprawnie. Możesz także skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby mieć pewność, że jesteś całkowicie zabezpieczony.

2.1 Zdecyduj o nazwie formy i logo

Chociaż wiele osób uważa, że ten punkt nie jest tak ważny, zapadająca w pamięć nazwa oraz przykuwające uwagę logo odgrywają dużą rolę w sukcesie lokalu i budowaniu jego tożsamości. Nazwa powinna być oryginalna, kreatywna i łatwa do zapamiętania. Najważniejsze, aby była unikalna i nie była już zarejestrowana przez konkurencję. 
Pamiętaj, że zarówno nazwa, jak i logo muszą harmonizować z wystrojem wnętrza baru. Wszystkie elementy powinny być spójne.

Kolejnym punktem jest stworzenie strony internetowej. W dzisiejszych czasach marketing firm w mediach społecznościowych to przysłowiowy must-have. Dlatego nie lekceważ platform społecznościowych jak Instagram, Facebook itp. Twoja strona internetowa powinna zawierać wszystkie informacje o biznesie, zespole, pełnym menu, godzinach otwarcia oraz link do rezerwacji. Strona internetowa również powinna estetycznie pasować do nazwy marki, logo i wystroju.

2.2 Znajdź zaufanych dostawców

Szczególnie w przypadku otwierania baru, znalezienie dobrych dostawców jest niezwykle ważne. Skontaktuj się z właścicielami sąsiednich barów i spróbuj uzyskać od nich informacje. Mogą skierować Cię do swoich dostawców. Zrób research i stwórz listę wszystkich potencjalnych dostawców oraz opracuj dla nich budżet biznesowy. Następnie skontaktuj się z nimi w sprawie wymagań i sprawdź, czy odpowiadają Twoim oczekiwaniom.
Nie zapomnij również o dostawcach online, którzy często oferują zniżki i inne programy lojalnościowe. Bądź jednak ostrożny, ponieważ nie wszyscy są godni zaufania. Zanim zdecydujesz się na zakupy online, powinieneś mieć kilka informacji.

  • Jak długo firma istnieje na rynku?
  • Jaka jest minimalna kwota zamówienia?
  • Jakie są warunki płatności? Przeczytaj także wszystko, co jest zapisane małym druczkiem.
  • Czy dostawca ma zdefiniowane procesy zapewniające jakość?
  • Jak inni partnerzy biznesowi lub nabywcy oceniają dostawcę? Czy polecają go?

Zawsze, gdy rozmawiasz z dostawcą, pamiętaj, że powinien być chętny do współpracy z Tobą, rozumieć Twoją koncepcję biznesową i potrzeby. Jeśli nie czujesz się komfortowo w trakcie rozmowy, poszukaj innego. Nie bój się poprosić o wgląd w proces produkcji, aby upewnić się, że zachowane są odpowiednie standardy jakości.

Kolejnym ważnym punktem są formalności. Cokolwiek ustalisz z partnerem biznesowym, spisz to w umowie i zadbaj o podpisy obu stron.Nie zapomnij sprawdzić dostawców online. Często oferują zniżki i inne opcje oszczędzania, ale uważaj, nie zawsze są godni zaufania. Tak więc, zanim kupisz coś przez Internet, powinieneś sprawdzić:

• Jak długo działa biznes?

• Jaka jest minimalna kwota zamówienia?

• Jakie są warunki płatności? Przeczytaj też tekst drobnym drukiem.

• Czy mają jakieś procesy zapewniania jakości?

• Jak oceniali ich inni partnerzy biznesowi lub kupujący? Czy polecają tego dostawcę?

 

Za każdym razem, gdy rozmawiasz z dostawcą, pamiętaj, że powinien on być chętny do współpracy z tobą. W tym celu powinien w pełni zrozumieć Twój pomysł na biznes i potrzeby. Jeśli nie czujesz się komfortowo z dostawcą, przejdź dalej i poszukaj innego. Nie bój się też poprosić o wgląd w ich proces produkcyjny, aby upewnić się, że wytwarzają swoje produkty zgodnie z Twoimi standardami jakości.

Kolejną ważną kwestią są dokumenty. Cokolwiek zdecydujesz z partnerem biznesowym, zapisz to w umowie i podpisz ją zarówno Ty, jak i Twój dostawca. W ten sposób zabezpieczasz się, a wszystkie Twoje prawa są zachowane.

Wystrój Twojego baru lub pubu

3. Projektowanie i ostatnie szlify

Wnętrze baru

Powyżej podkreślaliśmy, że nazwa marki, logo i wystrój wnętrz powinny ze sobą współgrać. Powinny komponować się kolorystycznie i stylowo. Ale jeśli chodzi o projektowanie baru, jest więcej rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.

 

3.1 Mądre wykorzystanie przestrzeni

Zanim zaczniesz martwić się o stanowisko barowe lub cokolwiek innego, musisz zacząć myśleć w o tym w szerszym wymiarze. Rozejrzyj się po lokalu i zastanów się, gdzie chcesz ustawić biurka, schody, a wszystko to tak, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, którą masz, ale jednocześnie mieć wystarczająco dużo miejsca na ruch.

 

3.2 Rozplanowanie miejsca na bar

Zastanów się dokładnie, gdzie chcesz ulokować sam bar. Weź pod uwagę, że barmani i personel muszą poruszać się w taki sposób, aby nie wchodzić sobie w drogę. W tym celu i gdy pozwala na to miejsce, możesz nawet ustawić kilka stanowisk barowych.

W zależności od stylu Twojej marki, blaty barowe mogą być wykonane ze szkła dla bardziej nowoczesnego stylu lub z drewna dla bardziej klasycznego i eleganckiego stylu. Każdy materiał ma swoje zalety, ale i wady.

 

3.3 Stworzenie odpowiedniej atmosfery

Bar to miejsce, w którym ludzie spotykają się na drinka, rozmowę lub świętowanie. Ma to być przyjazna przestrzeń do spotkań towarzyskich z ludźmi, którzy się znają, a nawet tymi, którzy się nie znają. W tym celu należy zadbać o odpowiednią atmosferę. Aby stworzyć komfortową i pozytywną aurę, ważne jest nie tylko posiadanie personelu z pozytywną energią, ale także odpowiednie dostosowanie projektu i dekoracji. O czym warto pamiętać:

 

• Uczyń to miejsce bardziej żywym i naturalnym, wieszając piękne obrazy i ustawiając wazony z kwiatami lub zielonymi roślinami

• Częściej otwieraj okna, aby wpuścić świeże powietrze do pomieszczenia

• Wybór odpowiedniej muzyki i odpowiedniej głośności

• Wybór odpowiedniego oświetlenia, które pasuje do tematyki baru, ale jest również przyjemne dla ludzkiego oka

 

3.4 Innowacyjność

Zawsze wprowadzaj elementy, które sprawią, że Twój bar będzie inny niż wszystkie inne. Może to być mały parkiet taneczny lub scena, dzięki której zorganizujesz również dyskotekę lub inną imprezę okolicznościową. Możesz także ustawić pięknie udekorowaną ścianę do robienia zdjęć. Wszystkie te drobne szczegóły tworzą wspomnienia i sprawiają, że klienci chcą częściej wracać. Bądź kreatywny!

SERWUJ WSPANIAŁE DRINKI z nowoczesnym wyposażeniem barowym
Od miarek po wyszukane miksery, oferujemy liczne produkty, których można użyć do przygotowania i mieszania pysznych napojów.
Przejrzyj nasze akcesoria barowe
Podsumowanie

4. Podsumowanie – Jak otworzyć pub/bar

Jak otworzyć pub?

Podsumowując, powinieneś wziąć pod uwagę następujące aspekty otwierania baru:

• Własna koncepcja
• Plan biznesowy i finansowy
• Finansowanie otwarcia baru
• Formalności i zezwolenia
• Marketing i obsługa
• Ubezpieczenia, księgowość i oprogramowanie

Często zadawane pytania

5. FAQ – jak otworzyć pub/bar

Twoje możliwości
Bądź zawsze na bieżąco
Rejestracja do newslettera
Bądź na bieżąco z naszym nowym newsletterem MAKRO! Otrzymuj najnowsze oferty, promocje i najlepsze wskazówki dla swojej firmy.
Zapisz się!
Okazje i oferty
Zobacz nasze najnowsze oferty
Odkryj najlepsze produkty i ceny dla Twojej firmy. Sprawdź nasze najnowsze oferty i okazje.
Odkryj nasze oferty