JAK OTWORZYĆ KAWIARNIĘ

Kawa to jeden z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszy, napój na świecie. Pijemy ją na pobudzenie, chcemy pozbyć się bólu głowy, odzyskać energię, czy po prostu dla przyjemności – jest uwielbiana z wielu powodów. Nic dziwnego, że najlepsze kawiarnie to niezwykle dochodowy biznes. Jednak, jak w każdej innej branży, wymaga czasu, wysiłku i planowania. W MAKRO chcemy dostarczyć Ci najważniejszych informacji i wytłumaczyć jak krok po kroku rozpocząć coś wielkiego.

Jak otworzyć kawiarnię?
Wiedza na temat nadchodzących wydarzeń

1. Analiza rynku przed otwarciem kawiarni

Analiza rynku kawiarni

Otwarcie kawiarni jest podobne do prowadzenia każdej innej działalności. To duża inwestycja czasu i pieniędzy. Musisz być świadomy i zrozumieć wysiłek oraz energię, które będą potrzebne, aby prowadzić udany biznes. Dlatego też warto nawiązać kontakt z właścicielami istniejących kawiarni i korzystać z ich doświadczeń.

Nawet jeśli nie uda Ci się zdobyć wystarczających informacji, wiele możesz nauczyć się poprzez obserwację. Wybierz się w teren i odwiedź jak najwięcej kawiarni. Pij kawę, oceniaj ją, zwracaj uwagę na lokalizację i czerp inspirację z wystroju, sposobu prowadzenia biznesu oraz przygotowywania napojów. Sporządź listę z ocenami dla siebie. Zastanów się, które elementy chciałbyś wprowadzić do swojego biznesu i co sprawi, że będzie on wyjątkowy w porównaniu do innych.

Jako właściciel kawiarni będziesz miał do czynienia z wieloma ludźmi. Dlatego powinieneś nie tylko badać samą kawiarnię, ale także klientów. Kim są i jakie mają potrzeby oraz oczekiwania? Co najbardziej im się podoba w innych kawiarniach, a czego nie lubią? Taka analiza pomoże Ci w planowaniu działań, ale też przy pracy nad menu, ustalaniu cen i tworzeniu komfortowego otoczenia.

1.1 Poznawaj otoczenie

W trakcie researchu warto sprawdzić, ile kawiarni funkcjonuje w Twojej okolicy i gdzie się znajdują. To pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, czy jest potrzeba otwarcia kawiarni. Są oczywiście miejsca, gdzie znajduje się wiele dobrych kawiarni oraz takie, w których jest ich sporo, ale są kiepskie. Jednak wciąż jest wiele lokalizacji, gdzie brakuje tego typu lokali i te należy rozważyć w pierwszej kolejności.

Zwróć również uwagę na dane dotyczące działalności gospodarczej w swoim mieście. Uzyskasz w ten sposób informacje o tym, które kawiarnie zamknęły się w ostatnich latach i dlaczego. Sporządź listę ich błędów, aby móc ich unikać. Kolejnym istotnym punktem podczas badania jest to, czy taki biznes w ogóle może coś wnieść dla lokalnej społeczności. Wiedza pozwoli zaoszczędzić Ci zarówno czas, jak i pieniądze.

1.2 Przestudiuj konkurencję

Ten krok idzie w parze z poprzednim. Podczas gromadzenia wiedzy na temat rynku powinieneś przyjrzeć się swoim konkurentom. Ostatecznie musisz zadać sobie pytanie, czy będziesz w stanie z nimi rywalizować od klienta i utrzymać się na rynku. Jeśli zdecydujesz się na otwarcie biznesu w rejonie z wieloma lokalami serwującymi kawę, musisz być bardziej unikalny niż pozostali. Nawet jeśli zdecydujesz się na otwarcie w lokalizacji, gdzie brakuje kawiarni, pamiętaj, że klienci potrafią pokonać długą drogę do odległej kawiarni, aby wypić dobrą kawę, zamiast iść do pobliskiej, ale złej. Nastaw się, że będziesz konkurować z większymi markami.

Kluczem jest uczenie się na ich dobrych, ale też złych doświadczeniach konkurencji i w ten sposób stworzyć lepszy biznes, dodając do niego nieco niepowtarzalności i wyjątkowości. W MAKRO nie chcemy, abyś kopiował czyjś biznes. Chcemy, abyś inspirował się najlepszymi i unikał ich błędów. Tylko wtedy możesz konkurować i sprawić, że Twój mały biznes stanie się wielki.
Wybierz tematykę i lokalizację

2. Zdefiniuj swoją wizję kawiarni

Wybór konceptu kawiarni

2.1 Stwórz koncept

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, otwierając tego rodzaju biznes to fakt, że Twoim celem nie jest zadowolenie wszystkich. To bardzo surrealistyczne założenie, które jest po prostu niemożliwe. Ważniejsze jest zrozumienie, kim są Twoi klienci oraz dla jakiej grupy docelowej chcesz dotrzeć ze swoją ofertą. W związku z tym powinieneś zadać sobie następujące pytania:

  • Kto jest Twoją grupą docelową?
  • Jakie są jej dane demograficzne?
  • Czy klienci w danym obszarze są skłonni zapłacić za Twoją kawę? Czy postrzegają Twoje ceny jako wystarczająco rozsądne?
  • Czy zamierzasz oferować jedzenie? Jeśli tak, czy będziesz je przygotowywać samodzielnie, czy musisz współpracować np. z piekarnią?
  • Czy chcesz oferować usługi konsumpcji na miejscu?
 
Wnętrze kawiarni

2.2 Dopracuj pomysł

Zanim przejdziesz do etapu realizacji, przemyśl pomysły na kawiarnię. Zapisz wszystkie swoje wizje i cele na papierze. Zastanów się, jaką atmosferę chcesz stworzyć w swoim lokalu.

Po obejrzeniu kilku kawiarni i czerpaniu inspiracji, obraz Twojego własnego biznesu stanie się bardziej kompletny – zupełnie jak układanka. Teraz musisz popracować nad szczegółami. Zadaj sobie pytania, jaki styl powinna mieć Twoja kawiarnia, jak chcesz serwować swoje produkty oraz zastanów się nad systemem płatności. Pomyśl także, jak chcesz zaprojektować i udekorować wnętrze. Nie zapomnij o detalach, czyli kubkach i filiżankach, menu, tapetach, stanowisku kasjera, a nawet o lodowce z ciastami itp.

Wyraźnie określona i zapisana wizja pomoże Ci w kolejnych krokach planowania i wdrażania. Ułatwi Ci wybór nazwy i logo dla Twojej marki. Łatwiej też podejmiesz ostateczne decyzje dotyczące dekoracji, planowanie jedzenia, finalizowania menu, wyborze kawy, a nawet określenia sposobu interakcji i tego jak mierzyć zadowolenie klientów.

Otoczenie kawiarni

2.3 Wybierz właściwą lokalizację na swój biznes

Zanim ostatecznie zdecydujesz się na daną lokalizację, spędź jeszcze trochę czasu w tych rejonach i miej oczy szeroko otwarte.
Obserwuj, ile osób porusza się pieszo oraz jaka wygląda sytuacja z dostępnym parkingiem. Ponownie przemyśl odpowiedzi na ważne pytania.

  • Czy lokalizacja jest wystarczająco widoczna i łatwo dostępna?
  • Jak duży jest ruch pieszy wokół lokalizacji?
  • Jakie są dane demograficzne w tym obszarze?
  • Co lubią, a czego nie lubią ludzie w tej okolicy?
  • Z kim dokładnie konkurujesz?

Pamiętaj, że spędzisz w swojej kawiarni dużo czasu. Musisz znać otoczenie oraz mieszkańców. Zbadaj również wskaźniki przestępczości, regulacje i przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego oraz odległość od przyszłych dostawców. Każdy szczegół ma ogromny wpływ na sukces biznesu.
Powinieneś wziąć też pod uwagę samą lokalizację. Upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca oraz że wszystkie niezbędne instalacje gazowe i wodno-kanalizacyjne są zainstalowane. Zastanów się również nad przestrzenią przed kawiarnią, aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsca i możesz zaadaptować je na swoją działalność. Wszystkie te czynniki wpłyną na Twoje koszty początkowe, więc powinny być dobrze przemyślane.

Biznes plan kawiarni, aspekty prawne i finansowanie

3. Dopełnij wszystkich formalności

3.1 Stwórz kompletny biznesplanu

Wiele osób ulega pokusie, aby pominąć ten krok, ponieważ pochłania zbyt dużo czasu. W rzeczywistości jednak to tylko Twoje pomysły i burza mózgów przelane na papier. Stworzenie dopracowanego biznesplanu przełoży się na sukces Twojej marki. Pomoże Ci też w realizacji i ustaleniu priorytetów. Biznesplan plan powinien zawierać:

  • opis biznesu,
  • analizę lokalnego rynku,
  • wizję Twojego zespołu,
  • strategię marketingową,
  • listę zakupów i plan finansowania,
  • prognozy finansowe,
  • strategię lokalizacji i najmu.

3.2 Zabezpiecz prawne aspekty działalności

Ten krok jest przez wielu jeszcze bardziej znienawidzony niż tworzenie biznesplanu, ponieważ nie daje absolutnie żadnej przestrzeni na kreatywność. To po prostu nudna papierkowa robota i uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń oraz licencji. Ponieważ różnią się one w zależności od lokalizacji, sprawdź szczegóły w lokalnym urzędzie i sporządź listę wszystkich dokumentów, których potrzebujesz. Czekanie na wydanie pozwoleń może zająć trochę czasu. Dlatego zacznij wypełniać wnioski jak najszybciej i rób to poprawnie i starannie. Będziesz potrzebować cennego czasu w innych sprawach.

3.3 Pożyczki na start działalności

Otwarcie kawiarni jest kosztowne, podobnie jak każda inna forma działalności. Dlatego upewnij się, że masz wystarczające środki finansowe i kapitał na rozpoczęcie działalności. Jeśli nie, możesz skorzystać z opcji kredytu konsumenckiego, linii kredytowej w rachunku firmowym lub pożyczki dla przedsiębiorców. Możesz także zaimponować potencjalnym sponsorom lub inwestorom, korzystając z crowdfundingu.
Sprzęt wysokiej jakości DLA WYSOKIEJ JAKOŚCI DOŚWIADCZEŃ
Spraw, aby Twoi goście byli zadowoleni z naprawdę dobrej kawy. Wybierz najlepszy sprzęt do swojej kawiarni
Sprawdź dostępne urządzenia
Rzeczy, które musisz mieć

4. Zamów wyposażenie kawiarni

Ekspres do kawy, sprzęt do kawy

4.1 Przygotuj listę potrzebnego sprzętu

W trakcie zakupów możesz poczuć się zagubiony wśród wszystkich dostępnych urządzeń, które będą Ci potrzebne, oraz miejsc, w których możesz je kupić. Pomóż sobie, pytając w innych kawiarniach i przyglądając się ich wyposażeniu. Co będzie Ci na pewno potrzebne?

  • Ekspresy do kawy, młynki i maszyny do espresso.
  • Podgrzewacze wody, lodówki, maszyny do lodu.
  • Witryna cukiernicza.
  • Zlewozmywak z wieloma komorami.
  • Dzbanki do spieniania mleka i termometry.
  • Filiżanki do herbaty i kawy oraz filiżanki do espresso.
  • Organizery na kubki, wieczka i słomki.
  • Witryna wystawowa.
Przeglądaj nasze wyposażenie
Dostawca ziaren kawy

4.2 Znajdź dostawcę kawy

Kawiarnie specjalizują się w serwowaniu świeżo parzonej i wysokiej jakości kawy i to powinno być najważniejszym elementem Twojego biznesu. Dlatego znalezienie jakościowego i wiarygodnego dostawcy jest kluczowe dla sukcesu Twojej kawiarni. Zadaj sobie pytania dotyczące tego, czego szukasz u dostawcy i jakich produktów potrzebujesz.

  • Czy chcesz, aby produkty były zrównoważone? Czy zależy Ci na uczciwym handlu?
  • Jakie smaki Cię interesują? Wolisz kawę kwaśną i gorzką, czy chcesz, aby była kremowa i intensywna? A może chcesz oferować obie opcje?
  • Co z innymi napojami jak herbata? Jakie rodzaje herbaty chcesz mieć w ofercie i jak sobie wyobrażasz ich serwowanie? Wolisz herbatę w torebkach, czy chcesz stworzyć własną mieszankę, np. ziołową?

Nie ograniczaj się tylko do szukania dobrych ziaren kawy. Będziesz potrzebować też innych dostaw, m.in. mleka, składników do pieczywa i ciast, kubków i serwetek, mieszadełek do kawy, czajników oraz różnych rodzajów herbaty, syropów i wielu innych rzeczy. Upewnij się, że wszystko zapisujesz i zaczynasz szukać dostawców dla każdego z tych punktów. Pracuj z zaufanymi osobami, które mogą zapewnić Ci jakość i zawsze dbaj o umowy w formie pisemnej z podpisanymi kontraktami.

Wystrój, zespół i marketing

5. Otwórz swoją kawiarnię!

Do tej pory powinieneś mieć wszystkie niezbędne pozwolenia i licencje, a także listę wybranych dostawców. Powinieneś również zakończyć remont lokalu zgodnie z własnymi wyobrażeniami. Teraz nadchodzi ostatni etap Twojej drogi do otwarcia kawiarni.

Otwórz swoją kawiarnię!

5.1 Dopieść każdy element!

W MAKRO uważamy, że odpowiedni styl i harmonia w Twojej kawiarni są najważniejsze, aby przyciągnąć klientów i odnieść sukces. Dlatego dopracuj wnętrze. Dodaj elementy dekoracyjne, np. pasujące obrazy i rośliny, dekoracje stolików oraz pamiętaj o wyeksponowaniu logo na froncie. Upewnij się, że styl i kolory harmonizują i pasują do siebie.

5.2 Zatrudnij właściwych ludzi

Ten krok jest trudniejszy, niż może się wydawać. Wiele osób chce zatrudniać doświadczony personel, podczas gdy w rzeczywistości każdy może zostać przeszkolony. To, czego nie da się łatwo nauczyć, to dobre nastawienie i po prostu przyjazny i otwarty sposób bycia. Dlatego szukając swojego zespołu, zwracaj uwagę na zmotywowanych ludzi z pozytywną energią. Szkol ich i przygotuj na to, co ich czeka, aby stworzyć niezawodny i godny zaufania zespół, który jest chętny do nauki.

5.3 Marketing Twojej kawiarni

Teraz, po otwarciu kawiarni, nadszedł czas, aby zwrócić na nią uwagę klientów! Najskuteczniejszą strategią marketingową są media społecznościowe. Stwórz stronę na Instagramie, Facebooku lub Twitterze. Załóż również stronę internetową, zarejestruj się w Google Maps i na stronach z recenzjami, np. TripAdvisor.

Najtrudniejszym krokiem jest przyciągnięcie pierwszych klientów, ale gdy już ich zdobędziesz i zaimponujesz im swoją marką, wieść szybko się rozniesie. Na początek możesz rozdać ulotki lub częstować kawą przechodniów. Początek jest trudny i wymaga ciężkiej pracy, ale to jak wystartujesz, będzie procentować.

Najtrudniejszym krokiem jest zdobycie pierwszych klientów, ale jak tylko zdobędziesz i zaimponujesz im swoją marką, wieści szybko się rozejdą. Na początek możesz rozdawać ulotki lub próbki na ulicach. Każdy początek jest trudny i wymaga ciężkiej pracy, ale to się opłaci. My w MAKRO wierzymy w Ciebie!
Podsumowując

6. Podsumowanie – Jak otworzyć kawiarnię

Podsumowując, poniższe pytania mogą pomóc Ci w sprawnym otwarciu kawiarni.

  • Jakich klientów chcesz przyciągnąć?
  • Jaki potencjał ma rynek?
  • Kim są Twoi konkurenci?
  • Jak chcesz wypromować swoją kawiarnię?
Najczęściej zadawane pytania

7. FAQ – Jak otworzyć kawiarnię

Twoje możliwości
Zawsze poinformowany
Rejestracja do newslettera
Bądź na bieżąco ze świeżym newsletterem MAKRO! Otrzymuj najnowsze oferty, promocje i najlepsze porady dla swojego biznesu.
Zapisz się!
Oferty i promocje
Zobacz nasze najnowsze oferty
Odkryj najlepsze produkty i ceny dla swojego biznesu. Sprawdź nasze najnowsze oferty i promocje.
Odkryj nasze oferty