Ustalenie demografii grupy docelowej dla Twojej restauracji od samego początku jest niezwykle ważne. Grupa docelowa obejmuje grupę klientów, którą Twoja restauracja chce przyciągnąć oraz tę, która będzie wykazywać zainteresowanie Twoją restauracją. Gdy zostanie określona, możesz dostosować swój biznes do potrzeb i osiągnąć swoje cele.
1. Ustalanie demografii grupy docelowej dla Twojej restauracji
Pierwszym krokiem do sukcesu restauracji jest określenie demografii grupy docelowej. Ważne zmienne to:
wiek/pokolenie,
płeć,
miejsce zamieszkania,
religia,
dochód.
Te czynniki mogą pomóc lepiej zrozumieć zachowania potencjalnych klientów. W MAKRO chcemy pomóc Ci zrozumieć charakterystykę grup docelowych i pokazać, jak możesz wykorzystać wiedzę do lepszego dotarcia do potencjalnych klientów. Pamiętaj jednak, że zachowania, które przypisujemy różnym grupom, odpowiadają przeciętnemu zachowaniu osób. Nie każda osoba w danej grupie zachowuje się tak samo i ma ten sam status społeczny czy finansowy. Istnieją odstępstwa. Niemniej jednak, w dalszej części artykułu skupimy się na zachowaniach, których można oczekiwać od większości osób z określonej grupy demograficznej.
Segmentacja rynku na podstawie wieku
2. Grupy docelowe według wieku i płci
Grupowanie klientów według wieku lub pokolenia można przeprowadzić, korzystając z powszechnie znanych grup pokoleniowych: Baby Boomers, Pokolenie X, Milenialsi, Pokolenie Z.
2.1 Baby Boomers – tradycyjni klienci
Baby Boomers urodzili się między 1946 a 1964 rokiem. Jest to pokolenie, które przez wiele lat pracowało i zarabiało pieniądze, więc to osoby ze stabilną sytuacją finansową, niezależnie od tego, czy wciąż pracują, czy są już na emeryturze. Z tego powodu można oczekiwać, że Baby Boomers często będą stołować się w restauracjach i są gotowi wydać większą kwotę, ponieważ zazwyczaj nie są ograniczeni ścisłym budżetem. Jednak nie należy oczekiwać, że każdy Baby Boomer będzie biegle posługiwał się Internetem. Dlatego ta grupa demograficzna prawdopodobnie nie zarezerwuje stolika online, nie sprawdzi menu na stronie internetowej Twojej restauracji ani nie zostawi recenzji po wizycie. Jeśli większość Twojej grupy docelowej stanowią Baby Boomers lub chcesz ich przyciągnąć, najbezpieczniejszym wyborem będzie trzymanie się klasycznego wystroju restauracji i serwowanie tradycyjnej kuchni. Niemniej jednak obecność w Internecie jest niezmiernie ważna – pozyskasz także innych klientów spoza grupy Baby Boomers.
2.2 Pokolenie X – rodzinne doświadczenia
Pokolenie X urodziło się między 1964 a 1980 rokiem. Zazwyczaj jest to pokolenie, które nadal rozwija swoją karierę zawodową. Duża część tej generacji to rodzice z dziećmi w wieku nastoletnim lub wczesnych lat dwudziestych. Oznacza to, że większość rodzin z rodzicami z pokolenia X prawdopodobnie nadal mieszka w jednym gospodarstwie domowym i często wychodzi razem do restauracji. Biorąc to pod uwagę, restauracje przyjazne rodzinom zazwyczaj przyciągają klientów z pokolenia X.
Warto pamiętać, że to pokolenie zazwyczaj interesuje się zrównoważoną dietą i przywiązuje dużą wagę do świeżych i ekologicznych produktów. Szeroka oferta dań w menu zrobi duże wrażenie na osobach z pokolenia X i zachęci ich do ponownych odwiedzin.
Jak już wspomniano, obecność w Internecie jest bardzo ważna dla każdej grupy demograficznej. Pokolenie X zazwyczaj dobrze radzi sobie w sieci i z chęcią zapozna się z menu przed wizytą w restauracji. Dzięki temu będą mogli upewnić się, że w menu znajduje się coś dla każdego członka rodziny.
2.3 Milenialsi – eksperymenty kulinarne
Milenialsi urodzili się między 1980 a 1994 rokiem. To pokolenie młodych profesjonalistów, którzy są albo singlami, albo w nieformalnych związkach, albo dopiero zaczynają zakładać rodziny. Ponieważ milenialsi stanowią młodszą grupę klientów, można spodziewać się, że będą wychodzić do restauracji kilka razy w miesiącu. Zazwyczaj robią to dla aspektu społecznego, często w dużych grupach, szukając zabawnego i ciekawego doświadczenia kulinarnego. Przeciętny milenials nie boi się spróbować nowej kuchni ani niezwykłych doznań kulinarnych. Młodsi milenialsi, którzy dopiero zaczynają swoją karierę, mogą mieć ograniczoną swobodę finansową, jeśli chodzi o wydatki na restauracje. Większość milenialsów prawdopodobnie planuje swoją przyszłość i oszczędza pieniądze na większe cele finansowe, np. zakup domu. Dlatego milenialsi nie mogą sobie pozwalać na drogie posiłki na co dzień, ale mimo to nie rezygnują z okazjonalnych wizyt w wyjątkowych i eleganckich restauracjach. Ponadto są bardzo świadomi bieżących i przyszłych problemów środowiskowych. W związku z tym milenialsi prawdopodobnie będą zainteresowani zrównoważonymi i etycznie przyjaznymi doświadczeniami kulinarnymi.
2.4 Generacja Z – prawdziwi cyfrowi nomadzi
Pokolenie Z urodziło się między 1995 a 2014 rokiem. Obejmuje dzieci, nastolatków oraz osoby w wieku od wczesnych do połowy lat dwudziestych. Szczególnie dzieci i nastolatki są zazwyczaj finansowo zależne od swoich rodziców. Inni przedstawiciele pokolenia Z są studentami lub młodymi osobami dopiero rozpoczynającymi karierę zawodową, co oznacza, że prawdopodobnie mają ograniczoną swobodę finansową. Pokolenie Z oczekuje przystępnych cenowo, szybkich, ale jednocześnie zabawnych doświadczeń kulinarnych. Obecność Twojej restauracji w Internecie jest ważna, ale jeśli pokolenie Z to część Twojej grupy docelowej lub chcesz ich przyciągnąć. Osoby te oczekują, że wszystkie informacje znajdą w Internecie i spodziewają się, że restauracja będzie aktywna w mediach społecznościowych. Obecność w mediach społecznościowych może również znacznie zwiększyć bazę klientów, ponieważ osoby z tego pokolenia, którym spodoba się Twój koncept, mogą polubić i udostępniać Twoją restaurację kolejnym znajomym.
Segmentacja rynku według płci
3. Podział według płci
Jeśli chodzi o płeć potencjalnych klientów, zachowania, które można z niej wywnioskować, są dość ograniczone. Jednak statystycznie, mężczyźni częściej odwiedzają miejsca typu puby, bary czy restauracje typu fast-food, podczas gdy kobiety wybierają kawiarnie i nowoczesne restauracje. Nie zalecamy jednak traktowania płci jako jednego z głównych czynników przy ustalaniu demografii grupy docelowej. Płeć może być dodatkowym czynnikiem, ale nie powinna odgrywać najważniejszej roli w definiowaniu strategii biznesowej Twojej restauracji.
Segmentacja geograficzna
4. Targetowanie na podstawie lokalizacji
Obok cechy wieku lub pokolenia, miejsce zamieszkania potencjalnych klientów jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu grupy docelowej Twojej restauracji. Miejsce zamieszkania wpływa na preferencje kulinarne, częstotliwość wizyt w restauracjach oraz oczekiwania klientów dotyczące atmosfery i ceny. Przykładowo, klienci z obszarów miejskich częściej szukają nowoczesnych, modnych miejsc, podczas gdy osoby z mniejszych miast lub wsi preferują tradycyjne lokale i przyjazną atmosferę.
4.1 Miejskie restauracje
Jeśli Twoja restauracja znajduje się w obszarze miejskim i komercyjnym, prawdopodobnie w centrum miasta lub w jego tętniącej życiem części, możesz spodziewać się zróżnicowanej grupy docelowej pod względem dochodów oraz zainteresowań kulinarnych. Obszar miejski przyciąga wiele osób i zazwyczaj charakteryzuje się dużą gęstością zaludnienia. Mieszkańcy tych lokalizacji to zwykle młodzi profesjonaliści, rodziny oraz studenci. Warto również pamiętać, że obszar miejski, w którym zawsze coś się dzieje, przyciąga ludzi z różnych, nawet dalszych, części miasta. Restauracja w takim miejscu powinna oferować ciekawe doświadczenia kulinarne i zapewniać przyjemną atmosferę, szczególnie dla osób, które wychodzą wieczorem. Serwowanie napojów alkoholowych, rozrywki i ekscytujących aktywności może być bardzo dochodowe w takiej lokalizacji. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, która zazwyczaj jest liczna w popularnych obszarach miejskich, warto postawić na interesujący i unikalny koncept. Jeśli w okolicy jest już wiele lokali oferujących określony rodzaj jedzenia, postaraj się, aby Twoja oferta różniła się od reszty. To, czy pomysł Twojej restauracji odniesie sukces, w dużej mierze zależy od tego, jak radzi sobie na rynku konkurencja. Nie zapominaj także o możliwości przyjęcia różnej wielkości grup – od stolików dla dwóch osób, przez stoliki dla rodzin, aż po miejsca dla większych grup. Pamiętaj, aby zaznaczyć swoją obecność w Internecie, ponieważ jest to ważne dla budowania bazy klientów i rozwoju restauracji.
4.2 Restauracje na przedmieściach
Jeśli Twoja restauracja znajduje się na obszarze podmiejskim, prawdopodobnie klientami będą rodziny, osoby z pokolenia X oraz Baby Boomers. W takim miejscu grupa docelowa będzie składać się głównie z przedstawicieli klasy średniej, którzy wychodzą sporadycznie, zazwyczaj z okazji specjalnych wydarzeń, np. urodziny. Upewnij się, że jesteś przygotowany na przyjęcie większych grup, w tym dzieci w różnym wieku. W związku z tym warto mieć szeroką ofertę dań i skupić się na bardziej tradycyjnej kuchni, zamiast oferować tę niszową. Dobrze jest również serwować dania dla dzieci oraz zapewnić rozrywkę najmłodszym np. mini plac zabaw lub książeczki do kolorowania. Jak w każdej lokalizacji, warto, aby menu było dostępne online, a klienci mogli zostawiać opinie w Internecie. Na szczęście w obszarach podmiejskich konkurencja nie jest tak duża jak w miastach. Z drugiej strony, gęstość zaludnienia również jest mniejsza. Dlatego ważne jest, aby sprostać oczekiwaniom grupy docelowej, oferując klasyczne, ale smaczne i wciąż ciekawe doświadczenie kulinarne, które przyciągnie klientów.
4.3 Restauracje na obszarach wiejskich
Jeśli Twoja restauracja znajduje się na obszarze wiejskim, czynniki sukcesu są podobne do tych w obszarach podmiejskich. Jednak na wsi warto utrzymać kuchnię w jak najprostszej i tradycyjnej formie, ponieważ klienci w tych miejscach rzadziej decydują się na eksperymentowanie z nowymi smakami. Obecność w Internecie i mediach społecznościowych jest tutaj mniej istotna. Mimo to zalecamy, aby zawsze była możliwość pozostawienia recenzji Twojej restauracji w sieci, co może wpłynąć na budowanie pozytywnej reputacji wśród klientów.
4.4 Restauracje turystyczne
Na koniec, niezależnie od typu lokalizacji, jeśli Twoja restauracja znajduje się w obszarze turystycznym, ważne jest uwzględnienie specjalnych wymagań, aby odnieść sukces z grupą docelową turystów. W takim miejscu warto oferować lokalną kuchnię, która przyciągnie turystów oraz zadbać o to, aby pracownicy mówili w różnych językach, zwłaszcza po angielsku. Dodatkowo im bliżej restauracja znajduje się atrakcji turystycznej lub jakiegoś zabytku, tym większy będzie napływ klientów i wyższe przychody. Dopasowanie oferty do oczekiwań turystów i dogodna lokalizacja to klucz do sukcesu w obszarach turystycznych.
Znaczenie religii i dochodu w segmentacji rynku
5. Rola religii i dochodu w definiowaniu rynku docelowego
5.1 Religia
Jeśli chodzi o religię, dostosowanie oferty do grupy docelowej ma sens tylko wtedy, gdy dana religia dominuje w pobliskiej populacji. W takim przypadku warto rozważyć dostosowanie menu do specjalnych wymagań żywieniowych, np. jedzenie halal (zgodne z zasadami islamu) lub koszerne (zgodne z zasadami judaizmu). Takie podejście może pomóc przyciągnąć większą liczbę klientów z lokalnej społeczności, jednocześnie pokazując, że restauracja jest otwarta na różnorodność kulturową i religijną.
5.2 Dochód
Czynnik dochodu grupy docelowej oczywiście pomaga w ustalaniu cen. Osoby o wysokich dochodach mogą pozwolić sobie na droższe jedzenie, natomiast te o średnich będą w stanie zapłacić za jedzenie nieco mniej. Adekwatnie do powyższego osoby o niskich dochodach będą poszukiwać przystępnych cenowo posiłków i okazji. Gdy dokładnie przeanalizujesz demografię grupy docelowej w lokalizacji, w której planujesz otworzyć restaurację i ustalisz swój rynek docelowy, będziesz mógł wykorzystać specyficzne zachowania potencjalnych klientów na swoją korzyść. Dopasowanie cen do możliwości finansowych odbiorców pozwoli lepiej odpowiadać na ich potrzeby i zwiększyć szanse na sukces restauracji.
Strategia 4P
6. Wykorzystanie demografii grupy docelowej do sukcesu Twojej restauracji
Aby założyć udaną restaurację z potencjałem na długoterminowy rozwój, musisz odpowiednio wykorzystać określoną demografię grupy docelowej. Ważnym elementem jest dostosowanie planu biznesowego w czterech kategoriach: produkt, cena, miejsce i promocja, czyli strategii 4P (product, price, placement, promotion).
Produkt (Product), Cena (Price), Miejsce (Placement), Promocja (Promotion)
Produkt (Product). Dostosuj menu i ofertę do preferencji swojej grupy docelowej. Jeśli Twoi klienci preferują zdrową żywność, uwzględnij dania wegetariańskie i ekologiczne. Dla klientów szukających wygody możesz oferować szybkie i smaczne opcje „na wynos”. Analizowanie preferencji demograficznych pomoże tworzyć produkty, które odpowiadają na ich potrzeby.
Cena (Price). Cena musi być adekwatna do poziomu dochodów Twojej grupy docelowej. Restauracja skierowana do osób o wyższych dochodach może oferować droższe, luksusowe dania, podczas gdy restauracja dla klasy średniej będzie się opierać na umiarkowanych cenach. Odpowiednia polityka cenowa przyciągnie klientów i zapewni konkurencyjność.
Miejsce (Placement). Lokalizacja restauracji powinna być dopasowana do stylu życia Twojej grupy docelowej. W obszarach miejskich, gdzie ruch pieszy jest duży, restauracja może przyciągnąć młodych profesjonalistów, natomiast w miejscach podmiejskich warto zwrócić uwagę na potrzeby rodzin. Rozważ również swoją obecność online, gdzie klienci mogą zamawiać jedzenie lub dokonywać rezerwacji.
Promocja (Promotion). Sposób, w jaki reklamujesz swoją restaurację, musi być dostosowany do grupy docelowej. Młodsze pokolenia, takie jak Millenialsi i Gen Z, są aktywne w mediach społecznościowych, więc kampanie promocyjne na platformach typu Instagram i Facebook będą skuteczne. Starsi klienci mogą preferować tradycyjne formy reklamy, takie jak ulotki czy poczta.
Właściwe dostosowanie tych czterech elementów do demografii Twojej grupy docelowej pozwoli zbudować restaurację, która nie tylko przyciągnie klientów, ale także zapewni długotrwały sukces i będzie się rozwijać.
Wszystko, o czym powinieneś pamiętać,
otwierając restaurację
Odkryj serię naszych artykułów „Jak otworzyć restaurację” i dowiedz się, jak spełnić swoje marzenie.
6. Podsumowanie – Targetowanie grup docelowych Twojej restauracji
Koncepcja Twojej restauracji również determinuje grupę docelową, czyli główną grupę klientów, do której chcesz dotrzeć. Jakiego wieku powinna być grupa docelowa? Jaka atmosfera pasuje do danej grupy klientów? Zawsze powinieneś mieć odpowiedzi na te pytania na uwadze, ponieważ muzyka, wystrój oraz koncepcja menu mogą być stworzone na podstawie Twoich wyborów. Dopasowanie tych elementów do preferencji grupy docelowej jest ważne dla sukcesu restauracji.
Najczęściej zadawane pytania
7. FAQ – Grupa docelowa i demografia
Grupy docelowe można podzielić według wieku i zainteresowań. Często zainteresowania zmieniają się wraz z wiekiem. Przykładowo, młodsze pokolenia mogą być bardziej zainteresowane nowoczesnymi, dynamicznymi doświadczeniami kulinarnymi jak unikalne kombinacje smaków czy nowoczesny wystrój. Starsze pokolenia preferują klasyczne, spokojne miejsca, oferujące tradycyjne dania i przyjazną atmosferę.
Młodsze grupy docelowe zazwyczaj zwracają większą uwagę na cenę, dlatego Twoja restauracja może oferować np. promocyjne menu lunchowe. Z kolei starsi klienci zazwyczaj bardziej cenią sobie jakość jedzenia. Z tego powodu warto zdecydować się na ukierunkowanie swojej restauracji na konkretną grupę docelową, dostosowując ofertę zarówno pod względem cenowym, jak i jakościowym, w zależności od preferencji klientów. Taka strategia pozwala lepiej zaspokajać potrzeby wybranej grupy i zwiększa szanse na sukces.
Tak, lokalizacja może mieć duży wpływ na grupę docelową. Jeśli Twoja restauracja znajduje się w pobliżu uniwersytetu, warto oferować tańsze dania, aby przyciągnąć studentów, którzy zazwyczaj szukają przystępnych cenowo opcji. Promocje lunchowe, szybkie dania na wynos lub specjalne zniżki mogą skutecznie zwiększyć ruch i zbudować lojalność w tej grupie klientów.
Twoje możliwości
Zawsze poinformowany
Rejestracja do newslettera
Bądź na bieżąco ze świeżym newsletterem MAKRO! Otrzymuj najnowsze oferty, promocje i najlepsze porady dla swojego biznesu.