Pierwsze kroki do otwarcia restauracji

Pierwsze kroki do otwarcia restauracji

Z pewnością wiesz, że dobre przygotowanie to połowa sukcesu. Niezależnie więc od założonych celów, jeśli stworzysz dobry i precyzyjny plan działania, znacznie łatwiej będzie Ci je osiągnąć i odnieść sukces. To samo dotyczy otwarcia restauracji. Dobrze opracowany biznesplan restauracji jest kluczem do sukcesu. Sprawdź nasz kompletny przewodnik, jak zostać restauratorem i rozpocznij swoją drogę do sukcesu.

Zdefiniuj pomysły na swoją restaurację

1. Zdecyduj, jakiego typu restaurację chcesz otworzyć

Zdefiniuj pomysły na swoją restaurację

1.1 Stwórz menu własnej restauracji

Zanim zaczniesz tworzyć biznesplan, musisz mieć w głowie konkretny pomysł na swoją restaurację. Zacznij od wyboru koncepcji kulinarnej. Podpowiadamy, jakie pomysły warto rozważyć.

  • Pizzeria. Już sama koncepcja pizzerii może być bardzo różna. Od niewielkiej restauracji, gdzie serwuje się wyłącznie pizzę na wynos po lokal gastronomiczny z pełnym serwisem, w którym oprócz pizzy podasz również dania główne, np. spaghetti i lasagne, a także dodatki w postaci sałatek oraz klasyczne włoskie desery, jak tiramisu.
  • Sandwich Shop. Kanapki cieszą się ogromną popularnością, głównie dlatego, że pieczywo doskonale łączy różne składniki, które można jeść na ciepło i na zimno. Kanapki są do tego kompaktowe, łatwiejsze do jedzenia i wyjątkowo smaczne.
  • Restauracja z lokalną kuchnią. Każdy kraj czy miasto ma swoją tradycyjną kuchnię. Turyści przyjeżdżają z całego świata, aby spróbować lokalnych dań. Otworzenie restauracji specjalizującej się w tradycyjnych lokalnych potrawach w turystycznej okolicy może okazać się doskonałym pomysłem na biznes.
  • Restauracja z owocami morza. Ten typ restauracji również może być strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza jeśli w Twojej okolicy nie ma zbyt wielu restauracji specjalizujących się w tego typu potrawach, co oznacza mniejszą konkurencję. Jednak, aby odnieść sukces, potrzebujesz doskonałego kucharza, który perfekcyjnie przygotuje dania z owoców morza i najwyższej jakości produktów.
  • Steakhouse. Podobnie jak w przypadku owoców morza, nie każdy potrafi przyrządzić doskonałe steki. Jakość mięsa jest tu kluczowa, więc do tego pomysłu również potrzebny jest dobry kucharz oraz przemyślane menu. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na ten koncept, powinieneś celować w klasę średnią i wyżej.
  • Kawiarnia. Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, więc otwarcie kawiarni to zawsze dobry pomysł. Jednak musisz liczyć się z dużą konkurencją. Aby się wyróżnić, warto zaoferować coś wyjątkowego, mieć unikalny pomysł lub po prostu serwować najlepszą kawę w mieście!
  • Piekarnia. Każdy kocha świeże, pachnące i chrupiące pieczywo, zwłaszcza na śniadanie. Piekarnie często działają w parze z kawiarniami. Jednak ta branża jest również bardzo konkurencyjna, więc musisz zaoferować coś unikalnego, aby przyciągnąć i przywiązać do siebie klientów.

To tylko wybrane przykłady koncepcji restauracji. Twoim marzeniem może być oczywiście restauracja rodzinna, lokal typu casual-dining czy restauracja serwująca kuchnie z całego świata.

Niezależnie od stylu, który wybierzesz, pamiętaj o najważniejszym – gastronomia to bardzo konkurencyjny biznes, dlatego musisz się wyróżnić. Jeśli nie masz dobrego pomysłu i planu, możesz podzielić los wielu lokali gastronomicznych, które po pierwszym roku działalności ogłaszają upadłość. Nie chcemy, aby to przytrafiło się Tobie. Pamiętaj więc, że aby utrzymać pozycję na rynku, celuj w unikalność. Bądź oryginalny i stwórz coś nowego. Zaproponuj coś, czego świat jeszcze nie widział. Tylko wtedy Twoja restauracja zyska dużą uwagę, a przy odpowiednim PR będziesz na dobrej drodze do sukcesu.

 
wystrój wnętrza restauracji

1.2 Zadbaj o projekt wnętrza lokalu

Na tym etapie, po wyborze rodzaju jedzenia, które będziesz serwować, możesz zacząć myśleć o tym, jak zaprojektować i udekorować swoją restaurację. Wystrój powinien być zgodny ze stylem kulinarnym i wyróżniać się estetyką.

Stwórz komfortową atmosferę, która sprawi, że ludzie będą chcieli spędzać więcej czasu w Twojej restauracji. Zadbaj o wszystkie elementy lokalu – schody, stoły, odpowiednie oświetlenie, a także czyste naczynia, szklanki, sztućce, toalety oraz harmonizujące z wystrojem elementy dekoracyjne.

Zrównoważony rozwój

1.3 Dostosowanie do innych koncepcji i standardów

Dostosowanie do innych koncepcji i standardówOprócz typu restauracji, koncepcji kulinarnej i menu, musisz przemyśleć kilka innych kwestii. Zmiany klimatyczne to obecnie bardzo gorący temat, który angażuje społeczność, dlatego zrównoważony rozwój i ekologiczne wybory są coraz bardziej doceniane przez klientów.

Zastanów się, gdzie chcesz kupować produkty spożywcze, a także jak zorganizować wystrój wnętrza i jakie sztućce będą odpowiednie. Zminimalizuj użycie plastiku w swojej restauracji. Zawsze bądź szczery co do produktów, ich pochodzenia i zrównoważonego charakteru.

Kolejną ważną rzeczą, o której warto pamiętać, jest różnorodność. Zadbaj o wystarczającą ilość opcji w menu dla wegetarian, wegan oraz osób z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. To również będzie czynnikiem sukcesu.
Napisz biznesplan restauracji

2. Stwórz biznesplan swojej restauracji

Dobry biznesplan to idealny przepis na rozpoczęcie udanego biznesu w gastronomii.

Tworzenie biznesplanu restauracji

2.1 Najpierw burza mózgów

Zanim ustalisz swoje cele, odpowiedz na kilka pytań, aby lepiej dopracować swoją koncepcję.

  • Jakiego rodzaju restaurację chcę otworzyć?
  • Do jakiej grupy docelowej chcę dotrzeć? Z kim będę konkurować?
  • Gdzie będzie zlokalizowana restauracja?
  • Jaka jest moja propozycja wartości?
  • Jak chcę reklamować swój biznes? Jakie zasoby będą mi potrzebne?
  • Jak restauracja będzie generować dochody, abym mógł się utrzymać na rynku? Kiedy zacznie przynosić zysk?
  • Z czego mogę zrezygnować, a z czego nie?
  • Jak wyobrażam sobie personel i zespół zarządzający?
  • Jaki jest mój największy cel?
Biznesplan restauracji

2.2 Ostatnie szlify biznesplanu restauracji

Po dokładnym przemyśleniu i sporządzeniu notatek na temat powyższych pytań możesz rozpocząć tworzenie biznesplanu swojej restauracji. Powinien on zawierać następujące elementy:

  1. Koncepcja. To powinien być pierwszy rozdział Twojego planu, który będzie zawierał ideę oraz określał konkretny i realistyczny cel. Odpowiadaj na powyższe pytania i zaprezentuj kompletną wizję swojego biznesu.
    Informacje na temat firmy. W tym rozdziale znajdą się podstawowe informacje o strukturze własnościowej, lokalizacji oraz stylu restauracji. Dodatkowo powinny tu być zapisane cele związane z doświadczeniem klientów.

  2. Menu. Skoncentruj się na wybranej koncepcji kuchni i potrawach, które chcesz serwować. Pomyśl o każdym szczególe jak przystawki, dania główne, desery, dodatki i napoje. Zadbaj również o to, aby oferować jak najwięcej alternatyw, w tym dania dla wegetarian, wegan oraz osób z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.

  3. Zarządzanie biznesem. W tym rozdziale powinny znaleźć się szczegółowe informacje na temat struktury własności oraz pracowników. Musisz jasno określić, jakich pracowników będziesz potrzebować i jakie będą ich obowiązki. Przykładowo, potrzebujesz CEO, kasjera, kelnera, księgowego, kucharza, elektryka do montażu sprzętu itd.

  4. Analiza rynku. Ten krok jest ważny, aby wybrać idealną lokalizację. Przy wyborze miejsca weź pod uwagę wielkość i komfort przestrzeni, a także jej dostępność dla klientów. Warto rozpatrzyć kilka potencjalnych lokalizacji i przeanalizować demografię okolicy. To pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.

  5. PR. Aby restauracja odniosła sukces, musisz o niej poinformować klientów i przyciągnąć ich uwagę. W tym rozdziale rozpisz, jak chcesz dotrzeć do swojej grupy docelowej. Klasycznym narzędziem są ulotki, ale warto uruchomić stronę biznesową w mediach społecznościowych, ponieważ jest to najszybszy, najtańszy i najbardziej efektywny sposób na zdobycie uwagi. Niemniej jednak ulotki mogą być dobrym pomysłem na zdobycie pierwszych klientów.

  6. Finanse. To najtrudniejsza, ale najważniejsza część planu. Ten rozdział powinien zawierać kompletną listę kosztów. Rozpisz wszystkie wydatki, jakie będą potrzebne na otwarcie restauracji – od czynszu i wyposażenia po strategie marketingowe. Nie zapomnij o kosztach drukowania menu, wynagrodzeniach pracowników, formalnościach prawnych i wielu innych. Staraj się doprecyzować tę listę jak najdokładniej, aby móc oszacować wydatki i porównać je z przewidywanymi przychodami. Dobrze przygotowana lista może zainteresować potencjalnych inwestorów i odciążyć Cię finansowo.

  7. Kamienie milowe. Powtórz swoje cele i ustal kamienie milowe, czyli terminy oraz limity czasowe, w których chcesz osiągnąć założone cele. Bądź realistyczny w kwestii dat. Ta lista powinna być Twoją „listą rzeczy do zrobienia” na drodze do sukcesu w gastronomii.
    Podsumowanie. Zakończ swój biznesplan krótkim streszczeniem głównych celów i strategii.
Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

3. Wybierz lokalizację własnej restauracji

3.1 Dokonanie właściwego wyboru

Jest wiele czynników, które wpływają na wybór odpowiedniej lokalizacji dla Twojej restauracji. Rozmiar lokalu to tylko jeden z nich. Pamiętaj, że demografia ma jeszcze większe znaczenie. Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając najlepszą lokalizację dla restauracji?

  • Dostępność. Jak łatwo będzie klientowi dotrzeć do restauracji? Jak blisko znajdują się potencjalni konkurenci?
  • Zdolność do opłacenia czynszu. Po oszacowaniu przychodów i zysków dowiesz się, ile możesz przeznaczyć na czynsz.
  • Ograniczenia prawne. Istnieje wiele czynników, które mogą ograniczyć Twój zysk, np. dostępność miejsc parkingowych, natężenie ruchu i ograniczenia czasowe. Miej je na uwadze i wybieraj mądrze.
  • Historia lokalizacji. Przeprowadź szybkie badanie na temat lokalizacji. Kim byli poprzedni najemcy? Dlaczego odeszli?
  • Warunki najmu. Dowiedz się o nich wcześniej, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
  • Rozwój w okolicy. Nie skupiaj się wyłącznie na swojej lokalizacji, ale również na jej otoczeniu. Czy w okolicy planowane są jakieś projekty, np. budowa domów lub dróg?

Rozważ te czynniki, aby wybrać najlepsze miejsce dla swojego biznesu i zwiększyć szanse na sukces.

Wymogi prawne dotyczące restauracji

4. Dopełnij niezbędnych formalności

Dokumenty i wymogi prawne dla restauracji

4.1 Podstawowe wymagania

Otwarcie restauracji wiąże się z założeniem działalności gospodarczej. Aby tego dokonać, musisz spełnić pewne warunki wstępne, które różnią się w zależności od kraju. W Polsce lokal gastronomiczny można prowadzić w formie:

  • jednoosobowej działalności,
  • spółki cywilnej,
  • spółki osobowej (z wyłączeniem spółki partnerskiej),
  • spółki kapitałowej,
  • spółdzielni.

Zanim wybierzesz formę działalności, koniecznie sprawdź wszystkie wymagania i ograniczenia. Przykładowo, jeśli chcesz mieć jednoosobową działalność gospodarczą, należy zarejestrować firmę w urzędzie miasta lub gminy. Zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców każdy pełnoletni obywatel Polski ma prawo do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej na terenie kraju, a także do jej późniejszego zawieszenia czy zamknięcia. Wyjątek stanowią:

  • osoby z sądowym zakazem prowadzenia działalności gospodarczej o konkretnym charakterze,
  • funkcjonariusze publiczni, w przypadku których występuje ryzyko korupcji.

Najtrudniejszą, najbardziej wyczerpującą i czasochłonną częścią rozpoczęcia działalności w branży gastronomicznej są właśnie formalności.
Biznes gastronomiczny wymaga odpowiednich licencji i pozwoleń. Jeśli nie załatwisz ich od razu i we właściwy sposób, stracisz dużo czasu, a termin otwarcia lokalu może się znacznie odwlec. Dlatego zrób dokładny research dotyczący uzyskania niezbędnych dokumentów i zacznij działać!

 
Dokumenty i wymogi prawne dla restauracji

4.2 Szkolenia

Niektóre kraje wymagają, aby restauratorzy posiadali określoną wiedzę i ukończyli szereg kursów oraz seminariów z zakresu m.in.:

  • podstaw prawnych,
  • zarządzanie biznesem gastronomicznym,
  • zarządzanie pracownikami,
  • cyfryzacji w gastronomii,
  • marketingu i PRu.

W Polsce tego typu szkolenia i kursy nie są obowiązkowe, ale mogą okazać się bardzo pomocne i zaoszczędzić Ci wiele czasu i pieniędzy w przyszłości.

Podsumowując

5. Podsumowanie – Jak otworzyć restaurację

Podsumowując, powinieneś wziąć pod uwagę następujące aspekty przy otwieraniu restauracji:

  • pomysł na biznes i podstawową koncepcję,
  • analizę lokalizacji,
  • biznesplan i finansowanie,
  • pozwolenia i wymogi,
  • marketing i wyposażenie,
  • ubezpieczenie i księgowość.
Najczęściej zadawane pytania

6. FAQ – jak otworzyć restaurację

Pozostańmy w kontakcie
Wszystko pod ręką
Pobierz Aplikację MAKRO
Pobierz
Zawsze na bieżąco
Chcesz otrzymywać nasz newsletter?
Jeśli nie chcesz, żeby coś cię ominęło - zapisz się do newslettera!
Zapisz się